31. marts 2011
Fremtidens Idéer er et weekendkursus, hvor unge spejdere med gode ideer, kan vinde penge og hjælp til at føre deres gode ide ud i livet på Spejderfestival 2011
I mange år har spejdere arbejdet med "brainstorm" og kreativitet. Nu kommer der et kursus, som går hele vejen, og også underviser i hvordan man så faktisk fører sin ide ud i livet. Det er nemlig ikke så ligetil som det lyder.
Fremtidens Idéer er et weekendkursus, hvor unge spejdere med gode ideer, kan vinde penge og hjælp til at føre deres gode ide ud i livet på Spejderfestival 2011. Du og dit hold vinder mini-festivalbilletter og for lov at glæde Spejderfestival med lige præcis din gode ide.
Send os en god ide og bliv en af de 30 bedste, som kommer med på Vindercamp i Aarhus den 14. – 15. Maj. Vi skal have din ide inden den 29. april.
Spejdere fra alle korps mellem 15-21 år kan deltage.
Hvis du bliver udvalgt til Vindercamp koster det 250 kr. at deltage. Du får et kursusbevis i innovation og entreprenørskab efterfølgende. Efter kursus er du godt rustet til selv at starte ideer op i din gruppe, distrikt eller på korpsplan.