SCOUTZONE-VINDERE ER NU PÅ SPEJDERFESTIVAL
Sofie Stougaard Vindum vandt i vores julekalender en billet til festivalen, da hun blev nomineret af sin veninde Caroline Westergaard Nielsen, som ikke er spejder, men som er taget med Sofie på festivalen. Caroline vandt et gavekort til brug på festivalen på 555 kr, og vi har hørt de to piger, hvad pengene skal bruges til, samt om det var en god ankomst.
Foto. Spejderfestival
Sofie og Caroline havde sat teltet op, og var i gang med at gøre det festligt med balloner, da vi fandt dem på sovepladsen lidt væk fra selve festivalspladsen.
Jeg spurgte dem, om det havde været godt indtil videre, og om de var godt ankommet, og svaret var klart:
"Selvom vi kun har været her i nogle timer, er stemningen rigtig god, og vi glæder os meget til resten af ugen", fortæller de to piger.
Fed ankomst
Især ankomsten syntes de var rigtig fed. De blev nemlig, sammen med alle de andre festivalsdeltagere, modtaget af pep-teamet med sæbebobler, masser af farver og musik fra dj’en. De synes begge, at det er let at komme i snak med nye folk, og at stemningen er i top.
"Det er ikke noget problem at jeg ikke selv er spejder på en spejderfestival. Det er lidt underligt at være bladnt så mange spejdere, men det er rigtig hyggeligt", synes Caroline.
En god uge venter
De glæder sig allermest til konceptet med, at de selv kan bestemme dagens aktiviteter, at de altid kan komme og gå, og at de kan gøre, hvad de vil, når de vil.
De glæder sig til at se, hvilke aktiviteter festivalen byder på, og de vil deltage i så meget som muligt.
Af musik glæder Sofie sig til Chris Herman, og til de store Ginger Ninja, som åbnede festivalen i går aftes. Caroline har ikke rigtigt sat sig ind i musikken, men hun glæder sig alligevel.
Selvom Tutten sælger slik, sodavand, hotdog mm., skal de mange penge bruges på merchandise. Pigerne skal have en hættetrøje hver, måske med tryk på.. Og måske en t-shirt hver også.