• Forside
  • Aktuelt
  • ScoutZone
  • Ledere
  • Inspiration
  • Forældre
  • Om KFUM-Spejderne
Nyt password?

TROLDBJERG 09

Vejskiltene siger amerika, når man nærmer sig Troldbjerg lejren 09. Bag feriehusende ses der rafter, pressenninger, og telte som er stillet op i et væk. I det man træder ind på lejrområdet møder man snart glade spejdere, de synger og hopper rundt, mens nogle stadig humper lidt rundt efter hiken.
 
De forskellige lejrpladser er indrettet meget forskelligt: Svingdøre, vindebroer, forskansninger, skilte med indbygger tal. Tvivlen er ikke stor, men man er havnet midt ude i det vilde vesten, hvilket også er lejrens tema. Skilte med faldne indbygger tal, skud huller i skiltene, og folk der løber rundt og beskyder hinanden med elastikpistoler.

Flere af lejrpladserne havde også indrettet sig mere lukseriøst end man er vant til at se på en spejderlejr. Hængekøjer, etage bygninger og bløde stole. Dette bevirker også at spejderne har et afslappet forhold på lejren, hvilket klart mærkes på lejren i det man ankommer.
Efter frokost er der aktivitets modul for spejderne, hvilket betyder at pladsen bliver forladt og spejderne myldre ud til de aktiviter de har valgt. Aktiviteterne foregår ude midt i skoven på pladser som ser udtil at være indrettet her til.

Aktiviteterne byder bl.a på primimad. Båltændingen foregår ved at finde små kviste og barken fra birketræerne omkring pladsen bliver også godt brugt, eftersom det er et fantastisk brandbart materiale, hvilket resultere i at de fleste får ild i deres bål. I løbet af det næste øjeblik, begynder vandet at vælte ned. De patruljer som endnu ikke har fået ret meget ild, er nødsaget til at kæmpe endnu mere for at få ild i deres bål. Spejderne er stadig ved godt mod, selvom flere af spejderne har efterladt regntøjet ved teltet og tordenbygen gør dem alle helt gennemblødte. Spejderne føler at primimad var meget hyggeligt, men var nu ikke lige det der mættede allermest, men det har nu nok noget med bålet at gøre.

Efter aktivitetsmodulet, er det så tid til at få lavet aftensmad, selvfølgelig over bål. Stemningen under madlavningen er meget afslappet, hvilket giver spejdere tid til at snakke med hinanden om dagens oplevelser, hvilket også giver mulighed for at snakke med de nye venner man måske har fået, eller et gensyn med venner fra forskellige kurser.

Artikel skrevet af:
ScoutZone Redaktionen
 
Billede taget af:
ScoutZone Redaktionen
 
Opdateret 04.08.2009

Fakta

2100 rafter
100kg havregryn
350 spejdere