FØRSTE SKRIDT MOD SPEJDERFESTIVAL '11
Da hovedbestyrelsen mødtes forrige weekend, var det blandt andet for at diskutere rammerne for en ny Spejderfestival. ScoutZone har talt med Formanden for Styregruppen for Uddannelse og Events (SUE) Thomas Kirkeskov for at få svar på, hvornår den kommer til at være, hvad der kommer til at ske og hvornår vi kommer til at høre mere.

Det er besluttet at der skal være Spejderfestival igen – i 2011. Hovedbestyrelsen forstået, at det at være senior hos KFUM-Spejderne ikke vil være det samme uden Spejderfestival – en festival fyldt med frie rammer, fyldt med nye spejderaktiviteter og masser af musik.
Thomas Kirkeskov fortæller at der er nok at glæde sig til:
”Man skal allerede nu begynde at glæde sig til en spejderfestival, der bliver endnu mere fantastisk og fyldt med nye fede spejderaktiviteter”.
Festival på budget
Men det er desværre ikke lutter lagkage endnu. Spejderfestival endte med at blive en dyr fornøjelse, og hovedbestyrelsen syntes ikke at budgettet der blev foreslået var i deres smag og det er altså det eneste, der stopper en ny festivalstab i at gå i gang. Hvem der kommer til at stå for at udvikle, styre og nytænke spejderfestival ved man ikke endnu. Ifølge kommissoriet vil der være fundet en projektgruppe inden den første september, og ifølge Thomas Kirkeskov vil det nok højst sandsynligt være nogle fra sidste år, man vil prøve at spørge.
Intet nyt før til oktober
Alt i alt er det altså for tidligt at sige noget omkring detaljerne, men omkring oktober/november mener Thomas Kirkeskov, at vi kan første gang kan forvente at høre noget fra den nye stab og forhåbentlig også få en dato, så vi allerede nu kan reservere en uge i sommerferien.
Frem med ideerne
Har du ideer til, hvad den næste Spejderfestival skal rumme, behøver du ikke vente så længe. Det er ikke for tidligt at brainstorme. Det du kan gøre nu, er at skrive dine ideer og forslag ned på et stykke papir eller i en e-mail og gemme det indtil vi får at vide, hvem der kommer til at stå for det. Du kan også skrive det i kommentarfeltet nedenunder.
Mens vi venter, kan du jo glæde dig over beskeden fra Thomas Kirkeskov:
”Du skal glæde dig til noget der bliver endnu mere fantastisk og sørge for at tage dine venner med– det kommer til at blive en kæmpe stor event.”
Hør et interview med Iben og Casper og se billederfra spejderfestival '08